Η εκδήλωση περιστατικών βίας και εκφοβισμού αποτελούν πλέον ένα φαινόμενο που εμφανίζεται σε όλα τα σχολικά περιβάλλοντα. Οι επιπτώσεις του φαινομένου είναι ποικίλες, σοβαρές και μακροχρόνιες και αφορούν τόσο τα παιδιά που θυματοποιούνται, όσο και τα παιδιά θύτες.

Το Νηπιαγωγείο, δυστυχώς, δε μένει ανεπηρέαστο από συγκρούσεις και περιστατικά ενδοσχολικής βίας.

Γι αυτό κι εμείς ως σχολείο οργανώνουμε κάθε χρονιά μια σειρά δράσεων ευαισθητοποιώντας τους μικρούς μαθητές μας ενάντια στη σχολική βία και τον εκφοβισμό.

Το Νηπιαγωγείο μας συμμετέχει στη δράση «ΜΙΛΑ ΤΩΡΑ» που οργανώνει το Χαμόγελο του παιδιού ενάντια στη σχολική βία & τον σχολικό εκφοβισμό. Θερμά συγχαρητήρια στους μικρούς μαθητές/τριές μας για τις υπέροχες δημιουργίες τους!!!

Δείτε εδώ τη συμμετοχή του Νηπιαγωγείου μας!