Πραγματοποιήθηκε σήμερα 25/5/2022 η διαδικτυακή μας σύνδεση με το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Περτουλίου Τρικάλων. Το Νηπιαγωγείο μας συμμετέχει στο διαδικτυακό πρόγραμμα «Αειφόρο ελατόδασος Περτουλίου». Το πρόγραμμα παρακολούθησαν με μεγάλο ενδιαφέρον όλοι οι μαθητές/τριες του Νηπιαγωγείου & όλοι οι Νηπιαγωγοί του σχολείου. Μάθαμε για την χλωρίδα ( δέντρα, φυτά του δάσους) και την πανίδα (ζώα) του δάσους Βασική επιδίωξη του προτεινόμενου προγράμματος είναι η ευαισθητοποίηση των μαθητών/-τριών σχετικά με το δασικό οικοσύστημα και τα περιβαλλοντικά προβλήματα που συνδέονται με αυτό και η ανάληψη δράσης για την προστασία του. Ακολούθησαν δραστηριότητες με θέμα το δάσος από τα παιδιά μέσα από το υλικό που μας απέστειλε το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Περτουλίου Τρικάλων.

Ευχαριστούμε πολύ το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Περτουλίου Τρικάλων για την εξαιρετική συνεργασία τους μαζί μας και τις σημαντικές γνώσεις που μας προσέφεραν ελπίζουμε η συνεργασία αυτή να συνεχιστεί & την επόμενη σχολική χρονιά!!!